6 krokov na dosiahnutie finančných cieľov v roku 2024

Začal sa rok 2024 a to predstavuje ideálny čas na nastavenie nových zdravých finančných návykov, ktoré Vás nasmerujú k Vašim cieľom.

Ako na dosahovanie finančných cieľov v 6 krokoch:

1. Ujasnite si, čo chcete

Zvedomte si, čo je Vaším cieľom. Stanovte si realistické ciele, ktoré Vám pomôžu žiť tak, ako chcete (zbavenie sa dlhov, investovanie, vlastné bývanie či nové auto).

2. Uvedomte si, ako ste so svojimi cieľmi pracovali doteraz

Skontrolujte si svoju minuloročnú prácu s peniazmi (prípadne môžete loviť v ešte vzdialenejšej minulosti). Pozrite si, aké ste mali príjmy a výdavky.

 • Nápomocné Vám môžu byť bankové aplikácie, ktoré dokážu jednotlivé transakcie triediť do kategórií.


Ak chcete svoju kontrolu nad peniazmi posunúť na vyšší level, okrem bankových aplikácií môžete využívať aj iné nástroje.

 • Na trhu sú rozličné bezplatné aplikácie na sledovanie výdavkov a príjmov (dobré ohlasy má napríklad Spendee alebo Wallet)
 • Siahnuť môžete aj po starom dobrom exceli (v prípade záujmu Vám rád pošlem takúto tabuľku).

3. Identifikujte, čo sa Vám v minulosti darilo a čo nie

Posúvame sa ku konkrétnostiam.


Zreflektujte nad číslami minulého roka / minulých rokov. Čo Vám z nich vyplýva?

 • Ktoré položky Vám zožrali najviac peňazí?
 • Ako by Vás to ovplyvnilo, keby nejaké výdavky (napr. denné stravovanie sa v reštaurácii) boli nižšie?
 • Platíte si za služby, ktoré nevyužívate?
 • Míňate 8 % svojho príjmu na poistenie a ani neviete, čo v ňom máte?
 • Čo sa Vám posledný rok podarilo zlepšiť a čím to podľa Vás je?

Hrajte sa s týmito údajmi a skúste si uvedomiť, čo sa vlastne skrýva za Vašim úspešným sporením či nadprimeraným utrácaním atď.

4. Nastavte si plán

Zadefinovanie si oblastí nahrubo z kroku 1 nestačí. Stanovte si, čo presne idete v tomto roku dosiahnuť. A rozmeňte to na drobné. Buďte konkrétny – napríklad “Chcem mať na rezervnom účte do konca roka 10 000 €.” Zároveň si uvedomte, prečo to vlastne chcete.

Pri plánovaní sa pýtajte otázky a pomocou nich hľadajte cestu.

 • Ako to dosiahnete?
 • Čo je podľa Vás ideálna mesačná výška ušetrenej sumy?
 • Dokážete si pri súčasnom plate splniť všetky svoje ciele?

5. Kontrolujte si plán za pochodu

Využívajte nástroje (aplikácie / excel / papier) na to, aby ste videli svoje malé pravidelné pokroky. Priebežne si vyhodnocujte, či idete správnym smerom.

Pritom nezabudnite, že okrem Vás tu je ešte trh. A ten sa neustále mení.

6. Tešte sa z pokroku a splnených cieľov a snov

Každý pokrok – malý či veľký – je dobré osláviť. Môžete sa napríklad pochváliť  či si dopriať nejakú drobnosť. Určite ale impulzívne nevyhoďte do vzduchu všetky peniaze.

Dúfam, že Vám tento postup pomôže zrealizovať Vaše ciele. Obyčajne sa to však niekde zasekne. A ciele zostanú tak ako vždy nedosiahnuté.

Čo myslíte, ktorý z týchto 6 krokov je najťažší?

KAMEŇ ÚRAZU PRAX

Možno sa budete 3 dni či aj celý týždeň venovať hľadaniu a testovaniu najlepších aplikácií na zapisovanie výdavkov a príjmov či premýšľaním, koľko presne treba investovať a kam.

Ak chýba dlhotrvajúca vopred naplánovaná akcia, celá perfektná príprava Vám nepomôže a želané výsledky sa nedostavia.

Ak ste niekedy využívali služby trénera, kouča či mentora (alebo kedysi rodiča 🙂), viete, že podpora skúsenejšieho je to najdôležitejšie.

Pri financiách to je úplne rovnaké – s jediným rozdielom. Nemusíte si platiť drahého kouča, aby ste sa konečne posunuli o krok ďalej. Služby finančných sprostredkovateľov sú totiž bezplatné.


Ja ako finančný sprostredkovateľ a poradca ponúkam svojim klientom personalizovaný prístup. Moje služby dnes využíva vyše 70 klientov.

Pomáham im nastaviť si ich dlhodobú prácu s peniazmi – udržateľne a čo najefektívnejšie presne na ich danú situáciu a potreby. Vďaka môjmu času stráveným štúdiom trhu a sledovaním noviniek sa klientom nestane, aby sa nedozvedeli o dôležitých informáciách zo sveta financií.

Je preto jedno, či sa pri práci s peniazmi podceňujete alebo preceňujete. Ak ste odhodlaný venovať svojim financiám tento rok čas a máte záujem napríklad o komplexný finančný plán (ktorý funguje), môžete sa so mnou spojiť a porozprávať sa o možnej spolupráci.

Vy si stanovujete ciele, ja Vám ukazujem cestu k nim.

Želám Vám úspešný rok 2024 a správne finančné kroky.

Aby Vaša práca s peniazmi bola skutočne efektívna.

Aby Vaša práca s peniazmi bola skutočne efektívna.

Dodatočne pre vás

Kontaktné údaje

© 2023 Martin Prušanský. Všetky práva výhradené.